Health Library Logo

Health Library

Paracetamol (droga doustna, droga doodbytnicza)

Dostępne marki

Acephen, Actamin Maximum Strength, Altenol, Aminofen, Anacin Aspirin Free, Apra, Arthritis Pain Relief, Cetafen, Children's Mapap, Children's Nortemp, Comtrex Sore Throat Relief, Dolono, Febrol, Feverall, Genapap, Genebs, Infantaire, Mapap, Mapap Arthritis Pain, Pain-Eze +/Rheu-Thritis, Pyrecot, Pyregesic, Q-Pap, Redutemp, Silapap, T-Painol, Tycolene, Tylenol, Abenol, Acetaminophen, Actimol Children's, Actimol Infant, Atasol, Atoma Acetaminophen Arthritis Pain, Atoma Children's Acetaminophen - Dye Free- Cherry, Atoma Children's Acetaminophen Suspension - Bubble Gum, Basic Care Acetaminophen - Arthritis Pain, Biomedic Acetaminophen Arthritis Pain, Children's Acetaminophen, Children's Acetaminophen - Grape

O tym leku

Paracetamol jest stosowany w leczeniu łagodnych bólów i gorączki. Może również pomóc w łagodzeniu bólu w łagodnych postaciach artretyzmu. Lek ten jest dostępny bez recepty. Produkt ten jest dostępny w następujących postaciach dawkowania:

Przed użyciem tego leku

Podejmując decyzję o zastosowaniu leku, należy rozważyć ryzyko związane z jego przyjmowaniem w zestawieniu z korzyściami, jakie przyniesie. Jest to decyzja, którą podejmiesz wspólnie ze swoim lekarzem. W przypadku tego leku należy wziąć pod uwagę następujące kwestie: Powiadom lekarza, jeśli kiedykolwiek wystąpiła u Ciebie nietypowa reakcja lub reakcja alergiczna na ten lek lub jakiekolwiek inne leki. Powiadom również swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek inne alergie, takie jak na pokarmy, barwniki, konserwanty lub zwierzęta. W przypadku produktów dostępnych bez recepty, uważnie przeczytaj etykietę lub składniki opakowania. Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały specyficznych problemów u dzieci, które ograniczałyby przydatność paracetamolu u najmłodszych. Jednakże nie należy podawać dzieciom poniżej 2 roku życia leków dostępnych bez recepty, chyba że zaleci to lekarz. Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały specyficznych problemów u osób starszych, które ograniczałyby przydatność paracetamolu u seniorów. Badania przeprowadzone na kobietach sugerują, że lek ten stanowi minimalne ryzyko dla niemowlęcia podczas karmienia piersią. Chociaż niektóre leki nie powinny być stosowane razem, w innych przypadkach można stosować dwa różne leki jednocześnie, nawet jeśli może wystąpić interakcja. W takich przypadkach lekarz może zmienić dawkę lub zastosować inne środki ostrożności. Podczas przyjmowania tego leku szczególnie ważne jest, aby Twój lekarz wiedział, czy przyjmujesz którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Poniższe interakcje zostały wybrane ze względu na ich potencjalne znaczenie i niekoniecznie są wyczerpujące. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale może być konieczne w niektórych przypadkach. Jeśli oba leki są przepisywane jednocześnie, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania jednego lub obu leków. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych, ale stosowanie obu leków może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli oba leki są przepisywane jednocześnie, lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania jednego lub obu leków. Niektórych leków nie należy stosować w czasie lub w pobliżu posiłków lub spożywania niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Stosowanie alkoholu lub tytoniu z niektórymi lekami może również powodować interakcje. Poniższe interakcje zostały wybrane ze względu na ich potencjalne znaczenie i niekoniecznie są wyczerpujące. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale może być nieuniknione w niektórych przypadkach. W przypadku jednoczesnego stosowania lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania tego leku lub udzielić specjalnych instrukcji dotyczących spożywania żywności, alkoholu lub tytoniu. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych, ale może być nieuniknione w niektórych przypadkach. W przypadku jednoczesnego stosowania lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania tego leku lub udzielić specjalnych instrukcji dotyczących spożywania żywności, alkoholu lub tytoniu. Obecność innych problemów medycznych może wpływać na stosowanie tego leku. Upewnij się, że powiadomisz lekarza o wszelkich innych problemach zdrowotnych, zwłaszcza o:

Jak stosować ten lek

Zażywaj ten lek tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zażywaj większej dawki, nie zażywaj go częściej i nie zażywaj go dłużej niż zalecił lekarz. Nadmierne spożycie paracetamolu przez długi czas może spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli zażywasz ten lek bez konsultacji z lekarzem, uważnie przeczytaj etykietę opakowania i postępuj zgodnie z instrukcjami dawkowania. W razie pytań porozmawiaj z lekarzem. Uważnie sprawdź etykiety wszystkich innych leków, których używasz, ponieważ mogą one również zawierać paracetamol. Nie jest bezpieczne stosowanie więcej niż 4 gramów (4000 miligramów) paracetamolu w ciągu jednego dnia (24 godzin), ponieważ może to zwiększyć ryzyko poważnych problemów z wątrobą. W przypadku Tylenolu® Extra Strength maksymalna dawka wynosi 3000 miligramów na 24 godziny. Możesz zażywać ten lek z jedzeniem lub bez jedzenia. W przypadku pacjentów stosujących płyn doustny ze strzykawką (np. Little Fevers®): W przypadku pacjentów stosujących płyn doustny z kroplomierzem: W przypadku pacjentów stosujących paracetamol w granulkach doustnych (np. Snaplets-FR): W przypadku pacjentów stosujących paracetamol w proszku doustnym (np. Feverall® Sprinkle Caps [dla dzieci lub młodzieży]): W przypadku pacjentów stosujących czopki z paracetamolem: Dawka tego leku będzie różna dla różnych pacjentów. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami na etykiecie. Poniższe informacje zawierają tylko średnie dawki tego leku. Jeśli Twoja dawka jest inna, nie zmieniaj jej, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ilość leku, którą zażywasz, zależy od mocy leku. Ponadto liczba dawek, które zażywasz każdego dnia, czas między dawkami i czas zażywania leku zależą od problemu medycznego, w związku z którym stosujesz lek. Jeśli pominiesz dawkę tego leku, zażyj ją jak najszybciej. Jeśli jednak jest już prawie czas na następną dawkę, pomiń pominiętą dawkę i wróć do regularnego schematu dawkowania. Nie należy podwajać dawek. Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej, z dala od ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła. Chronić przed zamrożeniem. Trzymaj butelkę zamkniętą, gdy jej nie używasz. Przechowuj w temperaturze pokojowej, z dala od światła i ciepła. Nie zamrażać. Czopki można przechowywać w lodówce, ale nie należy ich zamrażać. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy przechowywać przeterminowanych leków ani leków, których już nie potrzebujesz. Zapytaj pracownika służby zdrowia, jak należy pozbyć się leków, których nie używasz.

Adres: 506/507, 1st Main Rd, Murugeshpalya, K R Garden, Bengaluru, Karnataka 560075

Zastrzeżenie: August to platforma informacji o zdrowiu, a jego odpowiedzi nie stanowią porady medycznej. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian zawsze skonsultuj się z licencjonowanym lekarzem w Twojej okolicy.

Wyprodukowano w Indiach, dla świata