Health Library Logo

Health Library

Ibuprofen i paracetamol (droga doustna)

Dostępne marki

Combogesic

O tym leku

Połączenie ibuprofenu i paracetamolu jest stosowane w celu łagodzenia drobnych bóli i dolegliwości, w tym bólu głowy, bólu pleców, bólu zębów, bólów menstruacyjnych, bólu mięśni lub bólu artretycznego. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który jest stosowany w tej kombinacji w celu złagodzenia stanu zapalnego, obrzęku i bólu. Paracetamol jest stosowany w celu złagodzenia bólu i obniżenia gorączki u pacjentów. Nie uzależnia po długotrwałym stosowaniu. Jednak paracetamol może powodować inne niepożądane skutki uboczne przy przyjmowaniu w dużych dawkach, w tym poważne uszkodzenie wątroby. Ten lek jest dostępny jako produkt bez recepty (OTC). Produkt ten jest dostępny w następujących postaciach dawkowania:

Przed użyciem tego leku

W decyzji o zastosowaniu leku, ryzyko związane z zażyciem leku należy rozważyć w zestawieniu z korzyściami, jakie przyniesie. Jest to decyzja, którą podejmiesz wspólnie ze swoim lekarzem. W przypadku tego leku należy wziąć pod uwagę następujące kwestie: Powiadom swojego lekarza, jeśli kiedykolwiek wystąpiła u Ciebie nietypowa reakcja lub reakcja alergiczna na ten lek lub jakiekolwiek inne leki. Powiadom również swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek inne alergie, takie jak na pokarmy, barwniki, konserwanty lub zwierzęta. W przypadku produktów dostępnych bez recepty, uważnie przeczytaj etykietę lub składniki opakowania. Odpowiednie badania dotyczące związku wieku z wpływem kombinacji ibuprofenu i paracetamolu u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie zostały przeprowadzone. Bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały ustalone. Odpowiednie badania przeprowadzone do tej pory nie wykazały specyficznych dla osób starszych problemów, które ograniczałyby przydatność kombinacji ibuprofenu i paracetamolu u osób starszych. Jednakże, u pacjentów w podeszłym wieku częściej występują problemy żołądkowe związane z wiekiem, co może wymagać ostrożności i dostosowania dawki u pacjentów przyjmujących ten lek. Brak jest odpowiednich badań u kobiet w celu określenia ryzyka dla niemowląt podczas stosowania tego leku w okresie karmienia piersią. Należy rozważyć potencjalne korzyści w zestawieniu z potencjalnym ryzykiem przed zażyciem tego leku w okresie karmienia piersią. Chociaż niektóre leki nie powinny być stosowane razem, w innych przypadkach dwa różne leki mogą być stosowane jednocześnie, nawet jeśli może wystąpić interakcja. W takich przypadkach lekarz może zmienić dawkę lub mogą być konieczne inne środki ostrożności. Kiedy przyjmujesz ten lek, szczególnie ważne jest, aby Twój lekarz wiedział, czy przyjmujesz którykolwiek z wymienionych poniżej leków. Poniższe interakcje zostały wybrane ze względu na ich potencjalne znaczenie i niekoniecznie są wyczerpujące. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków jest niewskazane. Twój lekarz może zdecydować się nie leczyć Cię tym lekiem lub zmienić niektóre z innych leków, które przyjmujesz. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale może być konieczne w niektórych przypadkach. Jeśli oba leki są przepisywane razem, Twój lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania jednego lub obu leków. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych, ale stosowanie obu leków może być najlepszym leczeniem dla Ciebie. Jeśli oba leki są przepisywane razem, Twój lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania jednego lub obu leków. Niektórych leków nie należy stosować w czasie lub w pobliżu posiłków lub spożywania niektórych rodzajów żywności, ponieważ mogą wystąpić interakcje. Spożywanie alkoholu lub tytoniu z niektórymi lekami może również powodować interakcje. Poniższe interakcje zostały wybrane ze względu na ich potencjalne znaczenie i niekoniecznie są wyczerpujące. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków zazwyczaj nie jest zalecane, ale może być nieuniknione w niektórych przypadkach. W przypadku jednoczesnego stosowania lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania tego leku lub udzielić specjalnych instrukcji dotyczących spożywania żywności, alkoholu lub tytoniu. Stosowanie tego leku z którymś z poniższych leków może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych, ale może być nieuniknione w niektórych przypadkach. W przypadku jednoczesnego stosowania lekarz może zmienić dawkę lub częstotliwość stosowania tego leku lub udzielić specjalnych instrukcji dotyczących spożywania żywności, alkoholu lub tytoniu. Obecność innych problemów medycznych może wpływać na stosowanie tego leku. Upewnij się, że powiadomisz swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek inne problemy medyczne, zwłaszcza:

Jak stosować ten lek

Zażywaj ten lek tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zażywaj większej dawki, nie zażywaj go częściej i nie zażywaj go dłużej niż zalecił lekarz. Duże ilości paracetamolu mogą spowodować uszkodzenie wątroby, jeśli są przyjmowane przez długi czas. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie leku, jeśli stosujesz ten lek bez recepty. Możesz zażywać ten lek z mlekiem lub jedzeniem, aby uniknąć rozstroju żołądka. Nie pij 3 lub więcej napojów alkoholowych podczas stosowania tego leku. Spożywanie napojów alkoholowych podczas przyjmowania tego leku może zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby i krwawienia z żołądka. Ten lek złożony zawiera paracetamol (Tylenol®). Uważnie sprawdź etykiety wszystkich innych leków, których używasz, ponieważ mogą one również zawierać paracetamol. Nie jest bezpieczne stosowanie więcej niż 4 gramów (4000 miligramów) paracetamolu w ciągu jednego dnia (24 godzin). Dawka tego leku będzie różna dla różnych pacjentów. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami na etykiecie. Poniższe informacje zawierają tylko średnie dawki tego leku. Jeśli Twoja dawka jest inna, nie zmieniaj jej, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ilość leku, którą zażywasz, zależy od mocy leku. Ponadto liczba dawek, które zażywasz każdego dnia, czas między dawkami i czas, przez który zażywasz lek, zależą od problemu medycznego, w związku z którym stosujesz lek. Jeśli pominiesz dawkę tego leku, zażyj ją tak szybko, jak to możliwe. Jeśli jednak jest już prawie czas na następną dawkę, pomiń pominiętą dawkę i wróć do regularnego schematu dawkowania. Nie należy podwajać dawek. Przechowuj lek w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej, z dala od ciepła, wilgoci i bezpośredniego światła. Chronić przed zamrożeniem. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie przechowuj przeterminowanych leków ani leków, których już nie potrzebujesz. Zapytaj swojego pracownika służby zdrowia, jak należy pozbyć się wszelkich leków, których nie używasz.

Adres: 506/507, 1st Main Rd, Murugeshpalya, K R Garden, Bengaluru, Karnataka 560075

Zastrzeżenie: August to platforma informacji o zdrowiu, a jego odpowiedzi nie stanowią porady medycznej. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian zawsze skonsultuj się z licencjonowanym lekarzem w Twojej okolicy.

Wyprodukowano w Indiach, dla świata