Health Library Logo

Health Library

Öksürük ve soğuk algınlığı kombinasyonları (oral yoldan)

Mevcut markalar

Ala-Hist AC, Ala-Hist DHC, Alavert-D 12 Saat, Aldex D, Alka-Seltzer Plus Soğuk Algınlığı ve Sinüs, AllanVan-S, Allegra, Allegra-D, Aller-Chlor, Allerx-D, Allfen CD, Allres PD, Amibid LA, Benadryl, BPM Pseudo, Bromcomp HC, Bromfed-PD, BroveX CB, By-Ache, Canges-HC, Ceron, Ceron-DM, Klor-Trimeton Burun Tıkanıklığı Giderici, Clarinex-D, Codimal DH, Cotab A, Cotabflu, Cypex-LA, Deconamine SR, Delsym, Dexphen w/C, Donatussin DC, Donnatussin, D-Tann HC, EndaCof-DC, FluTuss XP, Genapap Sinüs, G Phen DM, HC Öksürük Şurubu, Histex PD, Humibid DM, Hycodan, Hycofenix, Hydone, HyTan, Kie, Levall 12, Lusonal, Maxiflu CD, Maxiphen CD, M-End Max D, Mucinex D, Nasop, Notuss-Forte, Notuss-NX, Notuss-NXD, Novahistine DH, Pancof HC, Pediatex 12, Pediatex 12D, Pediatex 12DM, Pediatex-D, Phenergan Kodinli, Phenflu CD, Fenilefrin CM, Fenilhistin, Poly-Tussin AC, Poly-Tussin DHC, Pro-Clear AC, Prometazin VC Kodinli, Pro-Red AC, RelaTuss HC, Robitussin, Robitussin DM, Ryneze, Semprex-D, SSKI, Stahist, Sudafed, SymTan, SymTan A, Tanafed DMX, Tannate Çocuk, Tessalon Perles, Triacin C, Tricold Çocuk Damlası, Tripohist D, Tussi-12 S, TussiCaps, Tuzistra XR, Tylenol, Uni-Tann D, Vituz, Xpect-PE, Xyzal, Y-Cof DM, Z-COF DM, Zhist, Zodryl DAC 25, Zotex-D, Zymine, Zymine HC, ZyrTEC-D, Actifed Sinüs Regular, Yetişkin Gece Soğuk Algınlığı/Grip Giderici - Kiraz Aromalı, Yetişkin Gece Soğuk Algınlığı/Grip Giderici - Orijinal Aromalı, Alerji Sinüs İlacı Ekstra Güçlü, Atoma Gece Yetişkin Soğuk Algınlığı/Grip Giderici, Atoma Gece Soğuk Algınlığı/Grip Giderici - Kiraz Aromalı, Balminil, Balminil Dm Çocuk, Balminil Dm Şekersiz, Balminil Ekspektoran, Balminil Ekspektoran Şekersiz, Balminil Şekerli

Bu ilaç hakkında

Öksürük/soğuk algınlığı kombinasyonları, esas olarak soğuk algınlığı, grip veya saman nezlesi nedeniyle oluşan öksürüğü hafifletmek için kullanılır. Sigara içme, astım veya amfizem ile oluşan kronik öksürükte veya öksürükle birlikte alışılmadık derecede fazla miktarda mukus veya balgam (flem olarak telaffuz edilir) olduğunda kullanılmamalıdır. Öksürük/soğuk algınlığı kombinasyon ürünleri birden fazla bileşen içerir. Örneğin, bazı ürünler, öksürüğe karşı bir ilaç dışında, antihistaminik, dekonjestan ve analjezik içerebilir. Kendinizi tedavi ediyorsanız, semptomlarınız için en uygun ürünü seçmek önemlidir. Ayrıca, genel olarak, yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ilaçları içeren bir ürün satın almak en iyisidir. Hangi ürünü satın alacağınız konusunda sorularınız varsa, eczacınıza danışın. Farklı ürünler farklı önlemler ve yan etkilere sahip bileşenler içerdiğinden, kullandığınız ilacın bileşenlerini bilmeniz önemlidir. Öksürük/soğuk algınlığı kombinasyonlarında bulunabilecek farklı bileşen türleri şunlardır: Antihistaminikler—Antihistaminikler, saman nezlesi ve diğer alerji türlerinin semptomlarını hafifletmek veya önlemek için kullanılır. Ayrıca hapşırma ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığının bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurlar. Vücut tarafından üretilen histamin adı verilen bir maddenin etkilerini önleyerek çalışırlar. Bu kombinasyonlarda bulunan bazı antihistaminik örnekleri şunlardır: Dekonjestanlar—Dekonjestanlar, kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu, burun tıkanıklığının giderilmesine yol açar. Bununla birlikte, bu etki, yüksek tansiyonu olan hastalarda kan basıncını da artırabilir. Bunlar şunları içerir: Antitussifler—Antitussifler öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur ve bazıları narkotik içerir. Bu antitussifler, beyindeki öksürük merkezinde doğrudan etki eder. Narkotikler uzun süre kullanılırsa alışkanlık yapıcı olabilir ve zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir. Fiziksel bağımlılık, ilacı almayı bıraktığınızda yoksunluk yan etkilerine yol açabilir. Ekspektoranlar—Ekspektoranlar, akciğerlerdeki mukus veya balgamı gevşeterek çalışır. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarında kullanılan ana ekspektoran guaifenesindir. Ekspektoran olarak eklenen diğer bileşenler (örneğin, amonyum klorür, kalsiyum iyodür, iyodlanmış gliserol, ipek, potasyum guaiacolsülfonat, potasyum iyodür ve sodyum sitrat) etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Genel olarak, mukus veya balgamı gevşetmek için yapabileceğiniz en iyi şey bol su içmektir. Analjezikler—Analjezikler, bu kombinasyon ilaçlarında soğuk algınlığıyla birlikte ortaya çıkabilecek ağrıları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bunlar şunları içerir: Aşırı miktarda asetaminofen ve salisilatın aynı anda kullanılması böbrek hasarına veya böbrek veya idrar kesesi kanserine neden olabilir. Bu, her iki ilacın da büyük miktarlarda uzun süre birlikte alınması durumunda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, hem asetaminofen hem de salisilat içeren kombinasyon ilaçlarının önerilen miktarlarının kısa süreli olarak alınmasının bu istenmeyen etkilere neden olduğu gösterilmemiştir. Antikolinerjikler—Homatropin gibi antikolinerjikler, burun ve göğüste kurutucu bir etki oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu öksürük ve soğuk algınlığı kombinasyonları hem reçetesiz (OTC) hem de doktor reçetesiyle mevcuttur. 4 yaşından küçük bir bebeğe veya çocuğa hiçbir reçetesiz (OTC) öksürük ve soğuk algınlığı ilacı vermeyin. Bu ilaçların çok küçük çocuklarda kullanılması ciddi veya yaşamı tehdit edici yan etkilere neden olabilir. Bu ürün aşağıdaki doz formlarında mevcuttur:

Bu ilacı kullanmadan önce

Bu gruptaki veya başka ilaçlardaki herhangi bir ilaca karşı daha önce alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin. Ayrıca, yiyecek boyalarına, koruyucu maddelere veya hayvanlara karşı alerjiniz varsa sağlık uzmanınıza bildirin. Reçetesiz satılan ürünler için, etiketini veya paket içeriğini dikkatlice okuyun. Çok küçük çocuklar genellikle bu ilacın etkilerine karşı daha hassastır. Bu kombine ilaçlardan herhangi birini bir çocuğa vermeden önce, paket etiketini çok dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçların bazıları çocuklar için kullanımı çok güçlüdür. Belirli bir ürünün bir çocuğa verilip verilemediğinden veya vereceğiniz miktar hakkında herhangi bir sorunuz varsa, özellikle içeriğinde şunlar varsa sağlık uzmanınızla görüşün: 4 yaşından küçük bir bebeğe veya çocuğa reçetesiz (OTC) öksürük ve soğuk algınlığı ilacı vermeyin. Bu ilaçların çok küçük çocuklarda kullanılması ciddi veya yaşamı tehdit edici yan etkilere neden olabilir. Yaşlılar genellikle bu ilacın etkilerine karşı daha hassastır, özellikle içeriğinde şunlar varsa: Öksürük/soğuk algınlığı kombinasyonunun ara sıra kullanılmasının fetüste veya yeni doğan bebekte sorunlara neden olması olası değildir. Bununla birlikte, bu ilaçlar daha yüksek dozlarda ve/veya uzun süre kullanıldığında, sorunların ortaya çıkma olasılığı artabilir. Bu kombinasyonların bireysel bileşenleri için, belirli bir öksürük/soğuk algınlığı kombinasyonunu kullanmaya karar vermeden önce aşağıdaki bilgiler dikkate alınmalıdır: Bazı raporlar, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde aşırı aspirin kullanımının yeni doğanın kilosunda azalmaya ve fetüsün veya yeni doğan bebeğin ölümüne neden olabileceğini öne sürmüştür. Bununla birlikte, bu raporlardaki anneler genellikle önerilenden çok daha fazla miktarda aspirin almışlardır. Genellikle önerilen dozlarda aspirin alan anneler üzerinde yapılan çalışmalar, bu istenmeyen etkileri göstermemiştir. Bununla birlikte, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde salisilatların düzenli kullanımının fetüste veya yeni doğan bebekte kalp veya kan akışında istenmeyen etkilere neden olma olasılığı vardır. Gebeliğin son 2 haftasında, özellikle aspirin olmak üzere salisilatların kullanımı, fetüste doğumdan önce veya sırasında veya yeni doğan bebekte kanama sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, gebeliğin son 3 ayında aşırı salisilat kullanımı, gebelik süresini uzatabilir, doğum eylemini uzatabilir, doğum sırasında diğer sorunlara neden olabilir veya annede doğumdan önce, sırasında veya sonrasında ciddi kanamaya neden olabilir. Gebeliğin son 3 ayı boyunca, doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe aspirin almayın. Emziriyorsanız, sorunların ortaya çıkma olasılığı kombinasyonun bileşenlerine bağlıdır. Bu kombinasyonların bireysel bileşenleri için aşağıdakiler geçerlidir: Bazı ilaçlar kesinlikle birlikte kullanılmamalıdır, ancak diğer durumlarda, bir etkileşim oluşsa bile iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda, doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekli olabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini alırken, sağlık uzmanınızın aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı bilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temelinde seçilmiştir ve mutlaka tümünü kapsamaz. Bu sınıftaki ilaçların aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılması önerilmez. Doktorunuz sizi bu sınıftaki bir ilaçla tedavi etmemeyi veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeyi kararlaştırabilir. Bu sınıftaki ilaçların aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılması genellikle önerilmez, ancak bazı durumlarda gerekli olabilir. Her iki ilaç birlikte reçete edilirse, doktorunuz dozu veya birini veya her ikisini de ne sıklıkla kullandığınızı değiştirebilir. Bazı ilaçlar, etkileşimler oluşabileceğinden yemek yeme zamanında veya belirli yiyecek türlerini yerken kullanılmamalıdır. Alkol veya tütünün belirli ilaçlarla birlikte kullanılması da etkileşimlere neden olabilir. Sağlık uzmanınızla ilacınızın yiyecek, alkol veya tütünle kullanımını görüşün. Bu sınıftaki ilaçların aşağıdakilerden herhangi biriyle birlikte kullanılması genellikle önerilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırlarsa, doktorunuz dozu veya ilacınızı ne sıklıkla kullandığınızı değiştirebilir veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar verebilir. Diğer tıbbi sorunların varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle aşağıdakiler gibi başka tıbbi sorunlarınız varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun:

Bu ilaç nasıl kullanılır

Akciğerlerdeki balgamı veya mukusu gevşetmeye yardımcı olmak için, doktorunuz başka şekilde belirtmediği sürece, bu ilacın her dozundan sonra bir bardak su için. Bu ilacı sadece doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Doktorunuz başka şekilde belirtmediği sürece, etikette önerilenden daha fazlasını veya daha sık almayın. Bunu yapmak yan etkilerin olasılığını artırabilir. 4 yaşın altındaki bebek veya çocuğa reçetesiz (OTC) öksürük ve soğuk algınlığı ilacı vermeyin. Bu ilaçların çok küçük çocuklarda kullanılması ciddi veya yaşamı tehdit edici yan etkilere neden olabilir. Bu ilacın uzun etkili kapsül veya tablet formunu kullanan hastalar için: Bu ilacın uzun etkili oral solüsyon veya oral süspansiyon formunu kullanan hastalar için: Antihistaminik ve/veya aspirin veya diğer salisilat içeren kombine bir ilaç kullanan hastalar için: Aspirin içeren kombine bir ilacın güçlü sirke benzeri bir kokusu varsa, kullanmayın. Bu koku, ilacın bozulduğunu gösterir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa, eczacınıza danışın. Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alın. Ancak, bir sonraki dozunuzun zamanı neredeyse gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve düzenli dozlama programınıza geri dönün. Dozları ikiye katlamayın. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. İlacı, ısıdan, nemden ve doğrudan güneş ışığından uzak, oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Dondurmayın. Süresi geçmiş veya artık gerekli olmayan ilacı saklamayın. Bu ilacın sıvı formunu dondurmayın. Şurubu buzdolabında saklamayın.

Adres: 506/507, 1st Main Rd, Murugeshpalya, K R Garden, Bengaluru, Karnataka 560075

Sorumluluk reddi: Ağustos bir sağlık bilgi platformudur ve yanıtları tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce daima yakınınızdaki lisanslı bir tıp uzmanına danışın.

Hindistan'da yapıldı, dünya için